poniedziałek, 5 stycznia 2015

Czekamy na ... śnieg

Czekamy na śnieg! Prognoza pogody dla Krety od kilku dni podaje, że spadek temperatury powietrza (do 3-5̊C....na plusie) przyniesie jutro gwałtowne opady śniegu. Paradoksem jest, że śnieg  leży ”na górze” od połowy listopada, ale jak widać on się w tym wszystkim nie liczy. Bo jak ma się liczyć, gdy „na dole” wegetacja bucha zielenią, a jesienna atmosfera (gdy pada deszcz) przeplata się z iście wiosenną aurą (gdy świeci słońce).
Co roku podziwiamy białe szczyty gór tworzące majestatyczną panoramę miasteczka Chania. Góry te nie od parady noszą nazwę Białych Gór – Lefka Ori - i wznoszą się niemalże do 2500 metrów. Ich szczyty, z początkiem chłodów aż do rozpoczęcia lata, pokryte są większymi lub mniejszymi czapami śniegu.
Zatem czekamy na śnieg! Najbardziej nie mogą doczekać się dzieci. Mają one wielką nadzieję, że na starcie nowego roku uda im się ulepić najprawdziwszego bałwana. Dorośli natomiast wiedzą, że nawet centymetrowa warstwa białego puchu zakłóci całkowicie rutynę i ospały, zwolniony przez zimę, rytm ich życia. Nie szkodzi. Prawdopodobieństwo, że śnieg spadnie "na dole" są bardzo małe -zdarza się to mniej więcej raz na 10 lat...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz