wtorek, 29 grudnia 2015

Santa Run Chania

Piąty już raz, w pewien dzień pod koniec grudnia, na mapie miasteczka Chania pojawiła się czerwona kropka. Jak co roku, kropka ta usytuowana w okolicach Miejskiej Hali Targowej, zwanej Agorą, po południu zaczęła rosnąć i przypominać sporą plamę. Zwiększając zoom można było zobaczyć, że czerwona plama żyje - rusza się, śpiewa, śmieje się i gada jak najęta - i, że powstała ze zgromadzonych ludziom, przebranych w czerwone stroje świętego Mikołaja. Widok przedni! Jest 27 grudnia, właśnie skończyły się Święta, a tu tysiące Mikołajów wyszło na ulice miasta. Mikołajów obojga płci i w każdym wieku. Nie brakował również małych Mikołajków ze smoczkami i w wózkach dziecięcych, ani tych na wózkach inwalidzkich. Dobroczynny bieg Mikołajów, Santa Run 2015 w Chania - najbardziej czerwony dzień w życiu miasta, a nawet całej Krety - czas zacząć!Gotowi, do biegu, start w Santa Run 2015 Chania!


Santa Run Chania jest imprezą charytatywną organizowaną przez wolontariuszy działających na rzecz organizacji non-profit o tej samej nazwie. Ideą biegu Santa Run jest zebranie środków, które przekazywane są lokalnym organizacjom zajmującymi się dziećmi dotkniętymi różnymi schorzeniami lub z niepełnosprawnością.
Jak łatwo się domyślić, w dobie głębokiego kryzysu, ośrodki, które powołały do życia te organizacje, są całkowicie zależne od wsparcia osób prywatnych - ich wolonteriatu, przekazywanych pieniędzy oraz artykułów pierwszej potrzeby. Świąteczny bieg Mikołajów to prawdziwy zastrzyk gotówki na wsparcie tych szczytnych celów!

                            Plakat świątecznego "biegu" Mikołajów na 3,5 kilometra. 


Cel 7.000 "czerwonych czapeczek" w 2015 został osiągnięty! Santa Run Chania w tym roku zgromadził ponad 7.000 uczestników i 100.000 euro - to aż o 2.000 Mikołajów więcej niż rok temu. Jak widać po frekwencji, ludzie długo się nie zastanawiali nad kupnem biletu (czyli stroju Mikołaja z numerem na piersi) za 15 euro! Zebrana w tym roku suma zostanie rozdzielona między: Greckie Towarzystwo Opieki i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, oddział Chania (ΕΛΕΠΑΠ), Centrum Wsparcia Dziennego dla Osób Niepełnosprawnych (Κ.Η.Φ.Α. ΑΜΕΑ), Centrum Wsparcia Dziennego dla Dzieci z Autyzmem "Ι Megalochari" (ΚΗΦΑΠ "Η Μεγαλόχαρη") oraz Stowarzyszenie "Orizontas" (ΣΕΠΣ "Ορίζοντας") wspierające dzieci cierpiące na choroby nowotworowe.


Dziewczyny oceniają trasę.


                             "Najgorętszy" punkt zbiórki: pod choinką przy Agorze.


Powoli Mikołajów przybywa...

Początki Santa Run w Chania były skromne - 400 osób w 2011 i 1.500 w 2012 roku. Wynik ten podwoił się rok później i dobiły do 5000 w 2014, czyli rok temu. Przez poprzednie cztery lata zgromadzono w sumie 150.000 euro. Co roku zebrane fundusze przekazywane były innym lokalnym ośrodkom, organizacjom, stowarzyszeniom pozarządowym działającym charytatywnie na rzecz chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących wsparcia. Społeczność lokalna po raz kolejny pokazała na przekór ciężkim czasom, że razem można: wystarczy wstać z kanapy i pomóc, każdy jak może!


Widzę numer 6935! Co Wy na to?


Ostatnie pogawędki...


Ruszyli... run Santa, run :-)

Bieg Mikołajów to nie tylko bieg - a raczej marsz, wręcz spacer, gdzie wszyscy są zwycięzcami - ale jedno wielki party, trwające do późnych godzin nocnych. Niespodzianek jest wiele: loteria dzięki uprzejmości sponsorów, poczęstunek i wiele, wiele muzyki (i tradycyjnej, i rokowej). W tym roku nieprzewidzianą atrakcją była para nowożeńców, która pozując do pamiątkowych fotografii w Starym Porcie, została "porwana" przez korowód Santa Run :-)


Angeliki i Theodoris, porwani przez czerwoną falę. Źródło: www.efimeridaki.gr. Fot.: S. Zacharakis.

Jesteśmy szczęśliwy i dumni, że Santa Run w Chania jest drugą największą tego typu imprezą w Europie! Podobno przerósł ją tylko ośmiotysięczny bieg we Francji, który ma jednak na głównej trasie charakter tradycyjnego wyścigu. Za Chania poszły w ślad Ateny, Saloniki i kreteńska stolica, Heraklion, które stawiają swoje pierwsze kroki w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Zapraszam do zapierającej dech fotorelacji "z lotu ptaka" i do zobaczenia za rok na Santa Run 2016 w Chania :-)

Na zakończenie krótki filmik z tegorocznego Santa Run Chania... gotowi, do biegu, start!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz