wtorek, 1 grudnia 2015

Komiksowa Kreta

Dzisiaj o Krecie mniej tradycyjnie, ale za to z dużą dozą humoru i z "dobrą kreską". Literatura, sztuka plastyczna, historia, edukacja i satyra połączyły się w jedną całość, która w połowie roku ujrzała światło dzienne pod postacią 56 stronicowego komiksu zatutyłowanego "Historia Krety w komiksie". Trzeba przyznać, że książka ta przedstawia bardzo długą i burzliwą historię - sięgającą mitologii, a nawet czasów przed nią, do współczesności. Również już po przeczytaniu kilku stron rzuca się w oczy fakt, że jest głęboko osadzona w studiach nad danymi epokami i wydarzeniami historycznymi. Co równie ważne, a niespotykane w innych opracowaniach na temat Krety i jej historii, należyta powaga i rzetelność historyczna mieszają się z dobrą dawką "dziejowego humoru" mistrzowsko przedstawionego w bardzo zabawnych rysunkach i dialogach autorstwa Panagiotisa Giakasa.


"Ilustrowana historia Krety w komiksie" - lektura dla każdego. Fot.: cretancomiks.gr.

Pierwsze wydanie "Historii Krety w komiksie" ukazało się w połowie 2015 roku. Po niecałych sześciu miesiącach trzymamy w ręku drugie wznowienie - i co bardzo wielu czytelników zapewne ucieszy, również w wersji angielskiej. Komiks został wydany przez nowopowstałą oficynę CRETAN COMICS z Rethimno i był jej pierwszą rynkową pozycją. Widząc wielki sukces i zainteresowanie czytelników, wydawnictwo pragnie przygotować kolejne pozycje na temat kreteńskiej historii, mitologii oraz współczesnego życia wyspy wykorzystując nowoczesne i łatwo przyswajalne medium "ilustrowanych opowiadań". Celem jest powstanie komiksów, które staną się przewodnikiem dla tych będących w mniejszym lub większym stopniu "za pan brat" z historią Krety, gdzie dowcip i ścisłość naukowa stworzą wybuchową kombinację będącą w stanie udowodnić, że historia "podana" w tej formie jest w stanie zafascynować i zabrać czytelnika w daleką, pełną przygód podróż, a może i nakłonić do dalszych samodzielnych poszukiwań. 

Wersja angielska. Fot.: cretancomics.gr.

"Historia Krety w komiksie" zosłała przyjęta z wielkim entuzjazmem również przez nauczycieli kreteńskich szkół podstawowych i średnich. Już teraz podejmowane są pierwsze próby wykorzystywania komiksu w całości lub w fragmentach w czasie nauczania historii lokalnej. Także Region Krety oraz jego samorządowe wydziały do spraw kultury i nauki entuzjastycznie wspierały od samego początku tę inicjatywę. Dostrzegły w niej nie tylko nową formę propagowania historii całego regiony (czyli wyspy), ale również dzięki humorystycznemu spojrzeniu na jej karty, możliwość przyjrzenia się takim negatywnym społecznym fenomenom jak zaściankowość, czy lokalny szowinizm. Jeśli chodzi o merytoryczne wsparcie udzielili go w dużej mierze specjaliści z Historycznego Archiwum Krety znajdującego się w mieście Chania.
Każda książka ma swoją własną historię i liczne małe historyjki z nią związane. W wypadku komiksu Panagiotisa Giakasa nie jest inaczej. Jedna z nich - która mnie osobiście bardzo zaskoczyła, gdyż nigdy i nigdzie czegoś podobnego nie zasłyszałam, ani nie wyczytałam - to określenie jakiego używali odnośnie Krety Turcy. Otóż osmańscy najeźdźcy nazywali Kretę "muzułmańską Utopią" i była ona dla nich symbolem raju na Ziemi. Autor w czasie pisania i ilustrowania komiksu szukał tego typu informacji u samych ich źródeł, czyli często wertując zbiory Historycznego Archiwum Krety. Bardzo zależało mu na tym, aby spojrzeć na wydarzenia historyczne i relacje o nich "z dwóch stron", postarać się o pewien dystans i obiektywizm, który jest przecież pierwszym krokiem ku żartowi i ironii.


Panagiotis Giakas, autor komiksu. Fot.: cretancomics.gr.

A jaki był początek historii "Historii Krety w komiksie"? Jak opowiada Panagiotis Giakas, już we wczesnym dzieciństwie w jego głowie nagromadziło się tyle mitów i innych historii związanych z Kreta, że narastała w nim chęć i determinacja "przelania" wszystkiego kreską na papier. W pewnym momencie historii tych i obrazków było tak dużo, że postanowił wykorzystać je wszystkie i umieścić w książce zawierającej bardzo dużo ilustracji, czyli w komiksie. 


Epoka minojska pół żartem, pół serio. Dzieki uprzejmość cretancomics.gr.

Autor zaprasza nas do lekkiej lecz kształcącej lektury - bardzo dobrej między innymi na czas wakacyjnego pobytu na Krecie. Naszymi przewodnikami będą: Matka Natura - bogini minojska, Zeus, Minotaur, Dedal, Apostoł Paweł, Alexis Zorbas oraz cały zastęp kreteńskich bohaterów: gościnnych, niugiętych i impulsywnych zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Ci bardziej spostrzewaczy czytelnicy zapewne dopatrzą się podobieństwa między fizjonomią Dedala a Leonarda da Vinci, komiksowym Talosem a gigantem z brazu z filmu Don Chaffeya pt. "Jason i Argonauci" (1963), czy komiksową Medeą a Marią Callas odtwórczynią tej roli w filmie "Medea" Piera Paola Pasoliniego z 1969 roku. Takich niespodzianej jest całe mnóstwo!

Na koniec warto dodać, że książkę można zamówić na portalu CRETAN COMICS pod adresem www.cretancomics.gr. Tam można również znaleźć więcej informacji na temat tej oryginalnej propozycji czytelniczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz