środa, 27 maja 2015

Niespodzianka

Wczoraj poranne słońce nie zdołało przebić się przez gęstwiejące, ciemne chmury. Powietrze stawało się rześkie - coraz chłodniejsze i coraz bardziej nasycone wilgocią. Dzięki niej ziemia zaczęła ponownie wydawać silne zapachy wegetacji, które już od jakiegoś czasu zostały szczelnie zamknięte pod suchą warstwą ziemi i pierwszymi łanami pożółkłych zdzbeł trawy. Deszczowe chmury zaczęły otaczać miasteczko Chania ze wszystkich stron. Białe Góry zakryły się szarym welonem, a z północy, od morza, ciągnęła powoli ciężka jak ołów chmura, z której póznym popołudniem zaczęły wyślizgiwać się pioruny i błyskawice.

W maju też czasami pada.

Niespodzianka! Końcówka maja i pada! Jeszcze większą niespodzianką był fakt, że nie mowa tutaj o majowym, ciepłym deszczyku, ale o całkiem ostrej burzy: takiej, jakie nawiedzają dość często Kretę  zimą. Na domiar złego, po chwili wszystko pokryło się drobnymi centkami błota – samochody, okna wystawowe, drzewa, nawet ubrania przechodniów. Znów Sahara pozdrawia Kretę! Doprawdy mało atrakcyjne są takie niespodzianki i można powiedzieć, że deszcz w maju całkowicie nie pasuje do Krety!

Miasteczko Chania pod ciężką chmurą deszczu - widok ze wzgórza Profiti Ilia.

Za chwilę lunie - widok z dzielnicy Chalepa.

Białe smugi deszczu - widok z dzielnicy Koubeli. 


Podobnie dość wątpliwą niespodzianką wywołaną przez majowy deszcz, była przygoda, którą dwa tygodnie temu przeżyli turyści w Wąwozie Samaria - najdłuższym wąwozie Krety i całego europejskiego kontynentu. 
Na 12 maja zapowiadano silne opady deszczu. Pomimo takiej prognozy, Wydział Leśnictwa Prefektury Chania, zarządzający Parkiem Narodowym Wąwozu Samaria, nie zamknął w tym dniu 17-o kilometrowego wąwozu i czterdziestu ośmiu osobom sprzedano bilety wstępu. W czasie ich przemarszu w strugach deszczu, okazało się, że zbierająca się woda utworzyła potok uniemożliwiający przejście całego dystansu.  W mgnieniu oka, powstały strumień górski podniósł swój poziom wody do alarmującego stanu, szczególnie w najwęższym jego miejscu, przy Żelaznych Wrotach (Sideroportes).Turyści zostali uwięzieni w wąwozie! 
Międzynarodowej grupie przyszli z pomocą ratownicy górscy, strażacy i mieszkańcy Agia Rumeli. Dopiero na drugi dzień mogli oni bezpiecznie wyprowadzić grupę z wąwozu i odeskortować ją do jego zakończenia, znajdujacego się na południowym wybrzeżu wyspy, w miejscowości Agia Rumeli. Zapewne nie lada gratką był dla turystów nocleg w samym sercu Parku Narodowego - w starej i obecnie niezamieszkałej, górskiej wiosce Samaria – rzecz, którą mogą przeżyć tylko bardzo nieliczni wybrańcy losu, wybierający się w kreteńskie góry w majowy deszcz.

Lotnisko Chania spowite chmurami.

Port Souda w deszczowej poświacie.

6 komentarzy:

 1. Witaj Joanno! Na Mykonos w tym czasie również przeszła burza. Okropny zimny deszcz pokrzyżował wiele planów, ale przynajmniej oczyścił atmosferę z pomarańczowego pyłu.

  Wydział Leśnictwa na zysk postawił bo inaczej tak głupiej decyzji nie da się usprawiedliwić. Ciekawe czy ponieśli za to jakieś konsekwencje ..?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Aneto- Grecka Oliwko, nikt sie nie spodziewal, ze majowy deszcz moze byc tak fatalny w skutkach. Tu, na Krecie, naprawde prawie nigdy nie pada w maju. Rowniez po kilku dniach nad Iraklinem przeszla burza i piorun dobrze "polechtal" 17 turystow zwiedzajacych palace minojskie w Knossos. Przed kolejnym zalamaniem pogody zamknieto i to miejsce dla zwiedzajacych, bo jednak, jak widac, nie da sie wszystkiego przewidziec...

   Usuń
 2. Rzeczywiście pogoda jest w kratkę. W tym roku na Cykladach (jak do tej pory) jest wyjątkowo chłodno.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Renato- Grecka Oliwko, dzisiaj juz 8 CZERWCA, a pogoda jak na wyzej zamieszczonych fotografiach. Mam juz dosc tych niespodzianek! pozdrowienia dla pieknej wyspy Mykonos

   Usuń
  2. :) to dopiszę, bo też poświęciałam post nietypowej pogodzie na Mykonos. To już 21 czerwca, a pogoda jak wyżej na zdjęciach :)

   ps
   Dzisiaj słonecznie, ale jutro pojutrze kto tam wie :D :D
   Pozdrawiam!!

   Usuń
  3. To ja też dopiszę, jakkolwiek nie zamierzam już pisać postów o nietypowej pogodzie na Krecie, bo się pewnie znudzą czytelnikom.
   27 czerwca. Pada! Pada od poł godziny i nie przestaje.
   Potwierdza się powiedzenie, że „ pogoda jest dla bogaczy, dla niebogaczy są prognozy złe, raczej złe....", choć mam nadzieje, że 5 lipca w czasie referendum naród grecki wypowie się jednym głosem.

   Usuń